Ahoj cizinče!

Vypadá to, že zde ještě nevlastníš účet. Pokud se chceš zapojit do diskuze, klikni na jedno ze dvou tlačítek níže.

Georg Plazcek

Životní data


Narozen: 26. září 1905 Brno Zemřel: 9. října 1955 Zürich (Švýcarsko)


Georg Placzek

Charakteristika


Otec Georga Placzka spoluvlastnil a posléze vlastnil textilní továrnu v Alexovicích, kde malý Georg prožil i část svého mládí. Tato skutečnost snad opravňuje zařazení tohoto světoznámého fyzika do galerie nejvýznamnějších ivančických osobností.

Tvůrce fundamentální teorie Ramanova rozptylu, teorie spekter polyatomických molekul a rozptylu světla v kapalinách. Spolutvůrce počátečních kapitol fyziky neutronů. Spoluobjevitel jaderného štěpení. Spoluobjevitel cesty k atomové bombě i jadernému reaktoru. Inspirativní vedoucí montrealské teoretické skupiny v projektu Manhattan. Teorie difuze a zpomalování neutronů. Teorie nepružného rozptylu neutronů na krystalech...

Po Georgu Placzkovi zůstala práce a pověst skvělého fyzika světového významu, ojedinělého stylu, široce vzdělaného humanisty, člověka s šarmem a pevným charakterem, kterého můžeme bez nadsázky označit za historickou osobnost 20. století.

Naprosto vyčerpávající informace o Georgu Placzkovi:

http://dumbell.physics.muni.cz/placzek/papers/Gottvald.pdf od Aleše Gottvalda, Ústav přístrojové techniky AV ČR, Královopolská 147, 612 64 Brno

Další informace na české Wikipedii:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Georg_Placzek

Poznámka autora textu (Peca): Georg Placzek mě osobně fascinuje jako vědec a člověk. Snad nejvíce ze všech ivančických osobností vůbec.

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.